Hukuk Sosyolojisi Yasemin Işıktaç

ISBN:

Published: October 2015

Paperback

320 pages


Description

Hukuk Sosyolojisi  by  Yasemin Işıktaç

Hukuk Sosyolojisi by Yasemin Işıktaç
October 2015 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | 320 pages | ISBN: | 7.64 Mb

Modern sosyolojik düşünce, bireyin toplumsal koşullar içinde biçimlenen hareketlerini, bunların gerçekleşmesine dair imkân ve imkânsızlıklar araştırırken- siyasi iktidarın baskısı altında kalan kişinin farklılaşan işlev ve davranışlarını da ele alır.MoreModern sosyolojik düşünce, bireyin toplumsal koşullar içinde biçimlenen hareketlerini, bunların gerçekleşmesine dair imkân ve imkânsızlıklar araştırırken- siyasi iktidarın baskısı altında kalan kişinin farklılaşan işlev ve davranışlarını da ele alır.

Klasik hukuk sosyolojisi yaklaşımları hukuku, devlet hukukuyla sınırlı olmaksızın toplumsal yaşamın derinliklerinde dolaşımda olan bir olgu olarak ve bilimsellikle incelemekteyken, günümüzdeki çalışmalar ise hukuku, son tahlilde, bir yönetimsel rasyonalite paradigması içinde de değerlendirmektedir.Bu gerçeklikten yola çıkarak, hukuku sosyolojik olarak kavrayan hukuk sosyolojik olarak kavrayan hukuk sosyolojisini, hukuku bir toplumsal olgu olarak görüp, onu sosyal yaşamın önemli bir çalışma alanı olarak inceleyen, bu anlamda hukuk eğitimine de yeni imkânlar sunan ve önünü açan bir disiplin olarak tanımlayabiliriz.Prof.

Dr. Yasemin Işıktaç ve Araş. Gör. Umut Koloşun kaleme aldıkları bu önemli çalışma, bir ders kitabı olmanın yanı sıra bir kaynak olma özelliğini taşırken, geçmişten modernite ve sonrasına- Durkheimdan, Marx-Engelse ve Webere- Duguitden, Petrazycki ve Ehrliche, N. Luhmanna ve D. Blacke uzanan önemli düşünürlerle birlikte Hukuk ve Toplum Çalışmaları, Eleştirel Hukuk Çalışmaları, Feminist Hukuk Yaklaşımları ve Hukuksal Çoğulluk gibi hukuk üzerine bilimsel görüşleri geniş bir çerçeve içinde irdelemektedir.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Hukuk Sosyolojisi":


bocalanbrasil.com

©2010-2015 | DMCA | Contact us